Making food for cheaper at home or eating smart when eating out

I’ve been teaching BF how to make sushi, and it got me thinking: making food at home is a HECK of a lot cheaper than buying it in a store.

But you knew that right? 😉

…the only problem is what if you like specialty foods like sushi?

It seems quite difficult, and you’re not sure if you’re going to do it right.

For foods like that, most people go to the restaurant to eat something they just cannot make themselves at home.

The best solution is…..Learn how to make it
There are a TON of resources online, in the library, or even your friends that can teach you the basics of how to make a certain dish.

Take sushi for example. You just need to buy the mat, the seaweed, the sushi rice, vinegar, soy sauce, and go to town with WHATEVER you want in the middle.

That means if you only like the salmon with avocado, you can make a TON Of rolls of exactly what you want instead of having to deal with something CLOSE to what you wanted.

So as a breakdown, a roll of maki sushi (Cucumber Maki for example) is 6 pieces and costs about $4.99. Right?

A package of seaweed: $3 for 20 sheets = $0.15

A cucumber: $1 for a whole one (let’s say you use a quarter) = $0.25

Sushi Rice: $5 for a small bag maybe 1kg, and you use maybe 50 grams = $0.25

Soy Sauce: $3 for a bottle maybe 250mL, and you use a splash or so = $0.01

$0.15 + $0.25 + $0.25 + $0.01 = $0.75 a roll!

You could make about 6 and a half Cucumber Maki rolls for the price they’re selling it in a restaurant.

Of course, you need a rice cooker, and a rolling mat, but that stuff will pay itself off if you realllly love sushi and keep making this stuff daily. Plus it’s healthier..

And this guy is helping with a fab home video on how to do it 😉

Yes, yes, I TOTALLY understand that going to a restaurant will be a treat and it’s food that’s professionally made, etc, but if you are going just because you think you can’t make it, think again.

The main thing to remember is to not to spend money on restaurants that serve food that you can prepare on your own at home (couple of culprits would be BBQ chicken, steak, mashed potatoes, etc).

Go somewhere special if you’re going to go out. If you gave yourself a budget of $200 for the family to head out to a restaurant, pick a good one that’ll be a special moment rather than going to McDonald’s a bunch of times.

It’ll be easier on your wallet because you’ll be satisfied after the ONE outing. How many times have you gone (many times) to McDonald’s and then ended up ‘treating’ yourself at Ruby Tuesday’s or Swiss Chalet?

It’ll be more of a special occasion because it’s not every week and it’ll be something you cannot prepare at home without spending hours slaving over the stove.

About the Author

Just a girl trying to find a balance between being a Shopaholic and a Saver. I cleared $60,000 in 18 months earning $65,000 gross/year. Now I am self-employed, and you can read more about my story here, or visit my other blog: The Everyday Minimalist.